Na szlaku światowego dziedzictwa i z wizytą w domu rodzinnym wielkiego Polaka św. Jana Pawła II

Data publikacji:2017-10-19

Wczesnym wrześniowym rankiem (16.09.2017r.) seniorzy „Słonecznej Jedynki” udali się na wycieczkę do Wieliczki i Wadowic.  
 
Kopalnia soli „Wieliczka” w 1976r. wpisana została do krajowego rejestru zabytków, a w 1978r. wpisana przez UNESCO na pierwszą listę światowego dziedzictwa, od 1994r. to pomnik historii Polski, w 1996r. zaprzestano całkowicie eksploatacji złoża. Przebywając 327m pod powierzchnią ziemi, przez ponad 3 godziny krążyliśmy korytarzami kopalni. Podczas wędrówki zapoznaliśmy się z ciężką pracą górników, podziwialiśmy urokliwe stawy pokopalniane, a w zachwyt wprowadziła nas przepiękna sala św. Kingi patronki górników.  
Po wydostaniu się windą na powierzchnię ziemi ruszyliśmy w dalszą podróż udając się z wizytą do domu rodzinnego papieża Jana Pawła II. Wizyta ta była dla nas wstrząsem emocjonalnym, przez cały czas docierał do nas głos papieża i bicie jego serca. Dzięki multimedialnej ekspozycji rozmieszczonej na ponad 1000m2 powierzchni zapoznaliśmy się z całą drogą życiową św. Jana Pawła II. Po opuszczeniu domu rodzinnego udaliśmy się do Bazyliki Najświętszej Marii Panny, a następnie na ryneczek,  
a następnie do cukierni na papieskie kremówki.

Do Tomaszowa wróciliśmy nocą, zmęczeni, ale pełni wrażeń. Jedna z uczestniczek podsumowała naszą wyprawę „czuję się zmęczona, ale jutro odpocznę, a to co zobaczyłam i przeżyłam zostanie mi do końca życia”.