Archiwum 2015

  • Wigilia w DDP

    17 grudnia 2015r. odbyła się już trzecia Wigilia w DDP. Jak zwykle jest to dzień bardzo szczególny dla wszystkich uczestników i pracowników. Pyszne potrawy własnoręcznie przygotowane, pięknie przystrojony stół i Dom zadziwia każdego roku zaproszonych gości. Obyśmy mogli tak świętować każdego roku!

  • Dzień Seniora 2015

    Uczestnicy Domu Dziennego Pobytu obchodzą co roku Ogólnopolski Dzień Seniora, który przypada na 20 dzień listopada. W tym roku świętowaliśmy tydzień później, ale to nic bo spotkanie było zacne. Swą obecnością zaszczyciły nas Zastępca Prezydenta Miasta Pani Zofia Szymańska, Dyrektor Spraw Społecznych i Promocji Zdrowia Pani Wanda Rybak a także Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Jolanta Szustorowska, pani kierownik Elżbieta Smejda oraz pani pracownik socjalna Małgorzata Garnys-Łyś. Wśród zaproszonych gości byli również seniorzy ze Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów wraz ze swą przewodniczącą panią Donatą Domańską, śpiewający seniorzy z Ośrodka Kultury Tkacz którzy koncertowo uświetnili ten dzień, byli także sympatycy Domu oraz członkowie rodzin seniorów.

  • Śpiewanie przy fortepianie

    Powoli wizyty pani Małgosi Karazim z OK Tkacz stają się stałym programem naszych działań. Nasi seniorzy raz w miesiącu mają możliwość pouczyć się śpiewu wraz z profesjonalistką. Za każdym razem wspólna nauka śpiewu sprawia wiele przyjemności bo co lekcja coraz lepiej wychodzą śpiewy. Bardzo dziękujemy pani Małgosi za cierpliwość i pozytywne wibracje.

  • Promyczki jesiennie

    19 listopada 2015r. przybiegły do DDP nasze kochane dzieci z Przedszkola „ Promyczek ”. Tym razem spotkanie dotyczyło Pani Jesieni, która od dłuższego czasu króluje przyrodzie. Dzięki pomocy pań wychowawczyń – Agnieszki Lenartowicz, Katarzyny Gońciarz i Marty Więcławskiej przedszkolaki pokazały jaki piękny i wielobarwny jest jesienny świat. W pięknych strojach i przebraniach pięciolatki zaśpiewały, zatańczyły i wyrecytowały cudne wierszyki, dzięki którym humory wszystkim seniorom się poprawiły, bo wiadomo że jesieniom różnie bywa. Bardzo dziękujemy najstarszej grupie przedszkolnej „Smerfy” z Przedszkola Niepublicznego „Promyczek” za przepiękne przedstawienie w Domu Dziennego Pobytu.

  • „Patriotyczne śpiewanie przy gitarze”

    Uczestnicy naszego Domu Dziennego Pobytu bardzo lubią śpiewać. Trzeba przyznać, że repertuar mają bogaty. Kiedy więc w czwartek 5 listopada odwiedziła ich ze swoją gitarą znajoma instruktorka – Magdalena Jarosińska – Kuik nie zdziwiło ich, a nawet ucieszyło, że tym razem będą wykonywać utwory o Polsce i Polakach... czyli będzie patriotycznie. Wyśpiewanych piosenek było bez liku: i na wesoło , i na poważnie. Prawie wszystkie pamiętane były jeszcze z czasów szkolnych. A jeśli nie, to zawsze można było sięgnąć do śpiewnika.

  • Refleksje o jesieni – wierszem, prozą i muzyką

    W Domu Dziennego Pobytu spotykają się ludzie, którzy wiedzą czym jest jesień – zwłaszcza jesień życia. Dużo o tym mówią, chętnie słuchają co inni mają
    na ten temat do powiedzenia. Ta pora roku i pora życia to wdzięczny temat dla autorów wierszy, prozy, tekstów piosenek. Z wyjątkowo szerokim wachlarzem utworów przybyły do nas w dniu 27.10.2015 r. panie z grupy teatralnej NAZAwołanie: Elżbieta Ołubek i Barbara Skawińska. Pięknie przeczytane i recytowane teksty wzruszały i pobudzały do refleksji. Dodatkowym dopełnieniem klimatu  były ciekawe, poruszające piosenki z płyty pt. „Atramentowa” wykonywane przez Stanisławę Celińską. Dało się zauważyć, że panie z grupy NAZAwołanie trafiły idealnie w nastroje i gusta uczestników zajęć DDP. Długo też potem wymieniano się refleksjami na temat wspomnień jakie te utwory wywołały w ich głowach i sercach.

  • „ŚPIEWANIE PRZY FORTEPIANIE”

    We wtorek 20 października uczestnicy zajęć Domu Dziennego Pobytu znów mieli okazję pośpiewać przy akompaniamencie instrumentu klawiszowego. Nie był to może „aż fortepian” , a „tylko keyboard”, ale wszyscy zgodnie stwierdzili, że po wielokrotnym ćwiczeniu a'capella – usłyszeć w końcu podkład muzyczny to sama przyjemność i frajda. Pani Małgosia Karazim z Ośrodka Kultury „Tkacz” pomogła ustalić tonację, w której naszym seniorom śpiewa się najlepiej. Przygrywając im do kolejnych piosenek zmobilizowała ich do jeszcze intensywniejszej pracy nad wokalem. Miło jest widzieć, a nawet słyszeć coraz lepsze efekty swoich działań :-).

  • Przeziębienie! A co to?

    Pod takim hasłem 6 października odbyła się prelekcja pani magister farmacji z zaprzyjaźnionej apteki Cefarm. Na początku jesieni warto dowiedzieć się od specjalisty co robić by nie zachorować a co zrobić by się wyleczyć i kiedy natychmiast udać się do lekarza. Zaciekawieni seniorzy słuchali opowieści podpartej prezentacją zadając wiele pytań. Ciekawa forma i fantastyczne podejście pani farmaceutki zamieniła wykład w dyskusję na temat domowych sposobów na przeziębienie. Każdy z uczestników mógł opowiedzieć o swoich specjałach, seniorzy także dowiedzieli się o zastosowaniu ziół z domowego zielnika, aromaterapii jaką można zrobić sobie samemu w domu. Pani magister również przestrzegała o „pożyczaniu” sobie leków i przypadkowym zażywaniu różnych specyfików „od Goździkowej”. Bardzo dziękujemy za niezwykle pouczającą lekcję o zdrowiu, za gadżety potrzebne każdemu seniorowi i oczywiście zapraszamy ponownie na pogadankę do Naszego Domu.

  • Gościliśmy panią Małgorzatę Karazim – instruktorkę muzyki z Ośrodka Kultury „Tkacz”.

    W ostatni wtorek września (29.09.) po raz pierwszy gościliśmy panią Małgorzatę Karazim – instruktorkę muzyki z Ośrodka Kultury „Tkacz”. Już doszły do niej wieści , że nasi uczestnicy bardzo lubią śpiewać, a przy akompaniamencie instrumentów w szczególności. Tym razem towarzyszyły im dźwięki małego pianina czyli keyboardu. Nić porozumienia nawiązała się szybko dzięki integracyjnym zabawom muzycznym. Konkursy i quizy ze znajomości różnych piosenek rozbawiły i ośmieliły naszych seniorów. Kiedy więc przyszło do wykonywania konkretnych utworów, ćwiczonych na co dzień – śpiewanie wychodziło im już coraz lepiej. Bawili się doskonale, zwłaszcza jak można było popisać się znajomością przyśpiewek ludowych. Pani Małgosia była u nas po raz pierwszy, ale chyba nie ostatni, na co z góry bardzo się już cieszymy :-).

  • Wizyta pani Dietetyk w DDP

    22 września br. zawitały do Nas dwie fantastyczne panie z ciekawą lekcją. Zajęcia nosiły nazwę „Jesteś tym co jesz” czyli pogadanka dotyczyła zdrowego odżywiania się i stylu życia. Temat niezwykle istotny dla każdego i w każdym wieku. Pani dietetyk Paulina Grygiel wraz z asystentką panią Mają Walas z firmy Natur House mówiły i pokazywały na slajdach bardzo istotne fakty dotyczące pożywienia. Opowiedziały jak i co jeść żeby zrzucić parę kilo, jak i co jeść żeby przybrać na wadzę, co w ogóle robić by dobrze i zdrowo. Odpowiedziały również na wszelkie nurtujące pytania, rozmawiały z uczestnikami o tym jak się zapatrują na własne odżywianie, podjadanie czy „odchudzanie na własną rękę”. Bardzo ważna lekcja dla uczestników. Dziękujemy paniom za cenne wskazówki i zapraszamy ponownie do Domu Dziennego Pobytu.

  • Uczestnicy Domu Dziennego Pobytu mięli przyjemność spotkać się z Polą Negri

    17 września br. uczestnicy Domu Dziennego Pobytu mięli przyjemność spotkać się z Polą Negri najsławniejszą polską aktorką XX wieku. Piękna pogoda pozwoliła na spacer do Galerii Arkady gdzie mieści się wystawa biograficzna dotycząca artystki, prekursorki nowoczesnych, na owe lata, kobiet i później wspólne oglądanie filmu. Pani manager Galerii, Joanna Kubacka, przybliżyła wszystkim wystawę opowiadając o fotogramach, o tym jak to się w ogóle stało, że wystawa zaistniała i znalazła się w Tomaszowie Mazowieckim.

  • Jesienne Słowiki w DDP

    Wtorek 15 września 2015r. był cudownym, pełnym pozytywnej energii dniem. Mnóstwo radości, głośnego śpiewu, tańców - hulańców, jednym słowem takiej imprezy dawno nie było w DDP. Głównym prowodyrem „sytuacji” był zespół wokalny Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów „Jesienne Słowiki” , który dał niesamowity popis swoich umiejętności, że nie możliwym było usiedzieć w miejscu.

  • Wizyta pana Andrzeja Kobalczyka

    27 sierpnia 2015 uczestnicy DDP przywitali w progach Domu zacnego gościa. Człowieka, który wie to i owo o naszym mieście, którego pasją jest historia oraz którego dziełem ciągle rozwijającym się jest Skansen Rzeki Pilicy – pana Andrzeja Kobalczyka. Opowiadał o tym jak to nasze miasto powstawało, jakie nazwy nosiło, jacy ludzie kiedyś mieszkali i kogo drogi poprowadziły przez Tomaszów. A i niektórym uczestnikom przypomniały się stare dobre czasy, jak biegali po placu Kościuszki będąc dziećmi, co jedli i skąd pili pyszną wodę. Pan Andrzej wrócił w opowieściach do czasów gdy nasze Niebieskie Źródła leczyły dolegliwości dróg oddechowych, jakie to kurorty nadpilickie miały powstawać. Wszystkie barwne opowieści podparte były slajdami na których między inni widniał fabrykancki Tomaszów, rzeka Pilica, doroszki czy beczkowozy z Brzóstówki . Och, piękne to były historie. Dziękujemy Panie Andrzeju i zapraszamy w nasze skromne progi.

  • Po raz kolejny dzień otwarty w Domu Dziennego Pobytu

    Dnia 09. 09. 2015 w godzinach od 8:00 do17:00 zapraszamy emerytów i rencistów z miasta Tomaszowa Maz. na dzień otwarty do Domu Dziennego Pobytu ul. Aleje Piłsudskiego 34 funkcjonującego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

  • „Wczasy w sercu miasta” dla dorosłych mieszkańców.

    Już po raz drugi Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim jest organizatorem cyklu imprez kulturalnych pt. „Wczasy w sercu miasta” dla dorosłych mieszkańców. 21 sierpnia 2015r. jednym z wielu wydarzeń był „Przegląd Twórczości Senioralnej”, w którym uczestnicy Domu Dziennego Pobytu mieli zaszczyt zaprezentować swoje zdolności artystyczne. Tym razem to nie tylko wystawa prac plastycznych wykonanych pod kierunkiem pani Karoliny Stefańskiej ale także seniorzy popisali się wokalnie i odczytaniem wiersza Joanny Kulmowej pt. „Piosenka Leokadii”.

  • Pani Magda Jarosińska – Kuik instruktorka z Klubu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej

    12 sierpnia 2015, kiedy to przypada Międzynarodowy Dzień Młodzieży przybiegła do DDP pani Magda z gitarą. Pełna wakacyjnej energii rozśpiewała całe towarzystwo. Piosenki znane i lubiane wyśpiewane przez uczestników słychać było nawet na ulicy koło Domu. To był również dobry moment na przećwiczenie piosenek do drugiego już Przeglądu Twórczości Senioralnej w MOK-u. Pani Magda Jarosińska – Kuik instruktorka z Klubu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej zawsze wnosi w Nasze progi ogrom pozytywnej energii i jest nieocenioną pomocą muzyczną w działaniach Domu Dziennego Pobytu. Bardzo dziękujemy !

  • Uczestnicy DDP w Państwowej Straży Pożarnej.

    Dzień Włóczykija trzeba już wpisać w tradycję Domu Dziennego Pobytu, dlatego że każdego roku 23 dnia lipca gdzieś wędrujemy. Tym razem celem naszego wyjścia była Państwowa Straż Pożarna. Droga do Starzyc, jednej z dzielnic Tomaszowa, została pokonana autobusem MZK a tam piękny i nowoczesny budynek gdzie swoją siedzibę ma Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej. Uczestnicy zostali mile powitani i oprowadzeni po miejscu gdzie nigdy nie mięli okazji być. Dowiedzieli się wszystkiego o ciężkiej pracy strażaka, o sprzętach ratujących życie ale przede wszystkim seniorzy usłyszeli i zobaczyli jaki zakres wiedzy, umiejętności musi posiadać człowiek, który podejmuje się wykonywania tego niezwykłego fachu. Dziękujemy Komendantowi za umożliwienie seniorom z DDP poznania specyfiki zawodu ale przede wszystkim dziękujemy strażakom, którzy w tak miły i sympatyczny sposób z dużą cierpliwością opowiadali o swojej pracy i odpowiadali na wszystkie pytania.

  • Wizyta w Muzeum

    16 lipca 2015 r grupa seniorów z Domu Dziennego Pobytu wybrała się do tomaszowskiego Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego na wystawę noszącą tytuł „Gdy zakochasz się w szarej lilijce. Harcerstwo wczoraj i dziś. 80 lat Zlotu Spalskiego 1935-2015”. Fotografie, zapiski tekstów, ryciny strojów, to niektóre pamiątki z dawnych lat udostępnione m.in. przez rodzinę Papierników. Z drugiej zaś strony mnóstwo współczesnych zdjęć, atrybutów i harcerskich aranżacji, bo mimo tego, że skautów coraz mniej to i tak prężnie działają, co można było zobaczyć na otwarciu wystawy. Inicjatorką wydarzenia była znana i lubiana przez uczestników zajęć w DDP drużynowa VII Gromady Zuchowej pani Magdalena Jarosińska-Kuik. Było co pooglądać i poczytać a i wspomnienia wróciły. Dzięki uprzejmości pani Grażynki, pracownika Muzeum, również zwiedziliśmy wystawy stałe reprezentujące nasz okręg etnograficzny(opoczyński, rawski, brzeziński). Przypomniały się stare dobre czasy kiedy to razem z rodzicami piekło się chleb, zbierało ziemniaki ubranym w takie właśnie bytu i chustki. Spało się pod takimi pierzynami a nad głowami wisiały pająki robione w zimowe wieczory i tkało się na krosnach przeróżne tkaniny...Oj miło było posłuchać wspomnień seniorów z ich lat dziecinnych, popatrzeć na rozmarzone twarze. Ale jak to zwykle bywa czas wrócić do rzeczywistości i do DDP bo obiad lada moment.

     

  • Anonimowa ankieta dla opiekunów osób starszych

    Szanowni Państwo w Domu Dziennego Pobytu Al. J. Piłsudskiego 34 funkcjonującym przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim zainicjonowano powstanie grupy wsparcia dla rodzin / opiekunów osób starszych, chorujących długotrwale. Zwracamy się z prośbą o wypełnienie niniejszej ankiety, która posłuży zidentyfikowaniu potrzeb osób opiekujących się chorymi osobami starszymi. Celem grupy ma być zwiększenie świadomości w opiece jak również zdobycie nowych umiejętności radzenia sobie w sytuacjach problemowych w codziennym życiu. Grupa prowadzona będzie przez specjalistów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tomaszowie Maz. (psycholog, terapeuta, pracownik socjalny, prawnik) jak również innych specjalistów (np. psychiatra, neurologopeda).

    Ankieta jest anonimowa i służy jedynie ułożeniu programu, tematów i informacji dotyczących opieki nad osobami starszymi. Pytania są zamknięte - właściwą odpowiedź prosimy wybrać z dostępnych opcji odpowiedzi,
    lub otwarte - prosimy o napisanie paru słów w odpowiedzi.

    Hiperłącze prowadzące do ankiety: kliknij aby wypełnić ankietę

  • Wycieczka do Galerii i Biblioteki

    9 lipca 2015 r to dzień kiedy pogoda pozwoliła nam wybrać się w stronę tomaszowskiej kultury. 11 osobowa grupa uczestników wraz z terapeutką Karoliną przespacerowała się przez Plac Kościuszki wprost do Galerii Arkady. A tam...? baby, baby, baby czyli wystawa prac pana Jacka Frąckiewicza pt. „ Malowidła czyli baby plażowe i koty szwendacze ”. Pełno wakacyjnych kolorów, kobiet w wydaniu plażowym i kotów wszendobylskich patrzących z ram obrazów. Niektórzy uczestnicy spaceru zachwyceni tematem, innym uśmiech nie schodził z twarzy dlatego, że przewrotne to dzieła. A potem chwila wytchnienia i rozmowy w letnim ogródku.

  • Gitarowe Granie

    25 czerwca 2015 już po raz trzeci w tym roku zawitała do DDP pani Magdalena Jarosińska-Kuik, instruktorka z Klubu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Nowym Glinniku. Naszym zadaniem, tym razem, było odpowiednie powitanie lata, które niedawno według kalendarza rozpoczęło się. Melodie na wszystkie nuty: ludową, turystyczną, żołnierską, religijną - każdy wyśpiewał coś dla siebie. Wspaniale spędzony czas przy gitarowych dźwiękach na pewno nie odejdzie szybko w zapomnienie. Dziękujemy naszej ulubionej harcerce za dobrą energię i zapraszamy ponownie do Naszego Domu.

  • Zamiast kawy, pij truskawy!

    Pod takim hasłem zawitały w DDP dwie uczennice z pierwszej klasy o profilu biologicznochemicznym z II LO. W tym roku szkolnym brały udział w olimpiadzie ogólnopolskiej „Zwolnieni z teorii”, której celem było zainicjowanie pewnej zmiany w społeczeństwie. Jeden z projektów nosił nazwę „Żyj stylowo” i z takim pomysłem przybiegły do Nas Patrycja Matera i Julia Kotowska. Dziewczyny poczęstowały uczestników własnoręcznie przygotowanym koktajlem mlecznotruskawkowym i opowiadały o żywieniu. W przystępny sposób młodzież przekazała mnóstwo ciekawostek dotyczących zdrowia na talerzu i zdrowego stylu życia, uczestnicy zaś jak zaczarowani wysłuchali wszystkiego. Dziękujemy za sympatycznie i ciekawie spędzony czas .

  • Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu poznali kolejną odsłonę grupy artystycznej NAZAwołanie.

    W czwartek 18 czerwca 2015 seniorzy z Domu Dziennego Pobytu poznali kolejną odsłonę grupy artystycznej NAZAwołanie. Tym razem z panią Elżbietą Ołubek zawitali do Nas Elżbieta Jakubczyk, Janina Kalinowska oraz Kazimierz Matecki. O miłości, o kochaniu i nie kochaniu, o przyjaźni i o życiu opowiedziały nam dwie panie Ele – laureatki wielu konkursów recytatorskich i teatralnych, zaś śpiewający duet zaprezentował m.in. utwór „W siną dal”. Dużo radości i dobrych
    fluidów wnieśli w progi Domu tomaszowscy artyści. Dziękujemy grupie NAZAwołwnie i prosimy o jeszcze.

  • Rezerwat Niebieskie Źródła – miejsce którego dawno nie odwiedzaliśmy.

    11 czerwca bieżącego roku grupa seniorów z Domu Dziennego Pobytu wybrała się na spacer by sprawdzić co słychać u Modrych Wód. 9-osobowa grupa wraz z terapeutką odwiedziła Rezerwat Niebieskie Źródła – miejsce którego dawno nie odwiedzaliśmy. Pogoda wymarzona na spacer... Przejazd autobusem MZK, następnie przeprawa przez most i jesteśmy. Rezerwat przywitał nas zielenią drzew, śpiewem ptaków, zapachem ziół i kwiatów. Spacer zacienioną alejką, karmienie kaczek dały nam oddech od miasta i codziennych rozterek. Chwila w zamyśleniu na ławeczkach przy bijących wywierzyskach i... Powrót do DDP. To było cudownie spędzone dopołudnie.

  • Dzień Mamy i Taty

    28 maja 2015r. zjawiły się w Naszym Domu czterolatki z przedszkola „Promyczek”. Pod opieką Agnieszki Lenartowicz i Marty Więcławskiej zaprezentowały program pt. „Dzień Mamy i Taty”. Mottem głównym przedstawienia był tekst piosenki „Bardzo dziękujemy za miłość wielka. Chcemy to wyrazić tańcem i piosenką”. I tak było. Improwizacje ruchowe do wybranych fragmentów muzyki z wdzięczną recytacją. Kolejno wykonywali : Maja i Gucio, Puchatek, Czerwony Kapturek, Igła i Nitka, Smerfy, Baba-Jaga, Jaś i Małgosia, Kot w butach i Krasnoludki. Brawa, brawa były zasłużone po stokroć. Dziękujemy i zapraszamy ponownie.

  • Agnieszka Olejniczak – Molinar – dyplomowany optometrysta kontaktolog.

    21 maja 2015 r. zawitała do DDP młoda, sympatyczna Agnieszka Olejniczak – Molinar – dyplomowany optomestrysta, kontaktolog. W bardzo dostępny sposób przekazała uczestnikom DDP jakie choroby oczu są najczęściej, jakie są ich symptomy i co najważniejsze jak dbać o wzrok. Poinformowała też co należy, co jest nie wskazane, m.in.
    – badanie komputerowe wzroku nie daje pełnej informacji o jego kondycji
    – nie wskazane jest kupowanie okularów, tzw. gotowców w marketach a nawet w aptekach
    – nie wskazane jest noszenie okularów przeciw słonecznych bez odpowiednich filtrów
    – nie wskazane jest stosowanie reklamowych leków zawierających chemię.
    – Wskazane natomiast jest dokładne badanie wzroku w gabinecie optometrycznym zanim zrealizujemy receptę na okulary przepisaną przez okulistę. I tak domownicy poznali nową gałąź medycyny z korzyścią dla już posiadanej wiedzy o tak ważnym organie naszego ciała. Dziękujemy.

  • Wyjazd do Teatru Muzycznego

    O godzinie 9.00 wyjechaliśmy do Łodzi, by o 11.00 uczestniczyć w spektaklu muzycznym „Sen nocy (nie)letniej”. Najsłynniejsza komedia Szekspira „Sen nocy letniej” zyskał nietypową oprawę muzyczną, zadbali o to Krzysztof Brzeziński – kierownictwo muzyczne i reżyser – Krzysztof Wawrzyniak. Znane i lubiane polskie przeboje były oprawą satyry na otaczającą nas rzeczywistość – rzeczywistość społeczeństwa bez idei, talentów „szoł” bez talentów, rzeczywistość pełną plotek i skandali. Ta sceniczna opowieść zawierała przewijające się pytanie – czy miłość może być jeszcze szczera i prawdziwa czy też pozostaje tylko ułudą i Snem Nocy Letniej?? Wyjazd pozostanie długo w naszej pamięci.

  • Dzień otwarty w Domu Dziennego Pobytu

    Dnia 29. 05. 2015 w godzinach od 8:00 do17:00 zapraszamy emerytów i rencistów z miasta Tomaszowa Maz. na dzień otwarty do Domu Dziennego Pobytu ul. Aleje Piłsudskiego 34 funkcjonującego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

  • Powitanie wiosny ze śpiewem na ustach

    W czwartek 16 kwietnia znów mieliśmy okazję gościć dziewczynę z gitarą czyli naszą zaprzyjaźnioną panią harcmistrz – Magdalenę Jarosińską – Kuik, instruktorkę Klubu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Nowym Glinniku.  Naszym celem było wyśpiewanie wiosny, która zagościła również w naszych sercach. Repertuar był jak zwykle bardzo zróżnicowany: od piosenek przyrodniczych, turystycznych i biesiadnych poprzez harcerskie i patriotyczne. Efekt też był różnorodny :-) , choć wychodzi nam coraz lepiej ponieważ co tydzień ćwiczymy wspólne śpiewanie. Najważniejsze jednak, że mogliśmy razem powitać wiosnę z dobrą energią i w pozytywnym nastroju.

  • Dzień Wiedzy o Autyzmie

    We wtorek 14 kwietnia o godz. 11.00 rozpoczął się na Placu Kościuszki happening z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie, ustanowionego przez ONZ (2.04.2007 r.). Hasło spotkania brzmiało: „Nie bądź zielony w temacie autyzmu, bądź niebieski”. Rzeczywiście było niebiesko: niebieskie ubranka, niebieskie balony, niebieskie chorągiewki i przypinane kwiatki. Ze sceny organizatorzy przekazali garść informacji o możliwościach i efektach prowadzenia dzieci i dorosłych dotkniętych autyzmem. Potem były prezentacje wokalnych i ruchowych umiejętności dzieci z przedszkola „Promyczek” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego i Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Autyzmem „Iskierka”. Happening zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz miasta i powiatu. Pomimo chłodu i dokuczliwego wiatru wszyscy bawili się świetnie. Atrakcją szczególną były fruwające mydlane bańki, niebieska cukrowa wata i … dwa dorodne konie policyjne zagłaskiwane przez co odważniejsze dzieciaki. Warto było być na placu i uczestniczyć w imprezie. Niewielka gromadka z Domu Dziennego Pobytu również to uczyniła.

  • Prawnik w DDP

    10 kwietnia 2015 zawitał do DDP prawnik Pan Paweł Kędziora, który pełni dyżury w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim. Było wiele pytań od pensjonariuszy DDP dotyczących testamentów, darowizn, opieki prawnej, na które każdy zainteresowany otrzymał wyczerpującą odpowiedź.

     

  • Śniadanie wielkanocne już po raz trzeci w naszym Domu.

    O godzinie 11.00 przybył do DDP ks. Janusz z kościoła Św. Antoniego Padewskiego, Dyrekcja MOPS-u wraz z pracownikiem socjalnym i po raz pierwszy w naszej placówce Pani Zofia Szymańska – zastępca Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Duchowny rozpoczął śniadanie tekstem biblijnym przeznaczonym na Wielki Tydzień , potem były życzenia i kwiaty dla Ryszarda z okazji jego imienin– uczestnika DDP, a potem już tylko degustacja wszystkiego co do stołu podano. Był biały barszcz sporządzony przez panią Danutę pracownika DDP, sałatki warzywne, śledziowe wykonane przez uczestniczki Domu, jaja w przeróżnych postaciach, pyszne ciasta i owoce. Stół prócz jadła obfitował w akcenty wielkanocne – stroiki przygotowane na zajęciach terapeutycznych – kolorowy kiermasz niewiele ustępujący temu, który prezentowano w tomaszowskim Muzeum.

    Popłynęły też życzenia od Dyrekcji, Pani Prezydent i Kadry DDP. na nadchodzące święta. Było bardzo uroczyście, dostatnio no i podobno wszystko bez wyjątku smakowało.

     

  • Powiatowy Rzecznik Konsumenta i Rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej Policji

    19.03.2015 r. o godzinie 11.00 zjawiły się w DDP znane już niektórym uczestnikom dwie sympatyczne panie- Agnieszka Drzewoska-Łuczak Powiatowy Rzecznik Konsumenta i Rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej Policji – Katarzyna Dutkiewicz-Pawlikowska.

  • Ostatki w Domu Dziennego Pobytu

    Ginąca tradycja przebierania się i zbierania datków w ostatnim dniu karnawału już po raz wtóry została potrzymana w Naszym Domu. Pomysłowością swą zaskoczyły panie. Prym wiodła bardzo wyrazista Czarownica której nie śmiały się narazić dwie Wróżki, Sułtanka z Sevaju i Gospodyni domowa. Był też Marynarz bez okrętu, Poborowy w wieku emerytalnym, zabawny Florek „co wpadł we wtorek” , barwny Clown i Pipi Langstrump co szukała nowej willi w której mogłaby zamieszkać. Mała grupka przebierańców powędrowała do miasta robiąc trochę zamieszania i hałasu w MOPSie, Urzędzie Miasta, odwiedziła przychodnię Almed, redakcję TIT co zostało uwiecznione licznymi fotkami i informacją w miejscowej prasie. Smuteczki, dolegliwości poszły precz a przecież o to właśnie chodziło. Do następnego karnawału!

  • Drugie urodziny Domu Dziennego Pobytu

    11 lutego 2013 roku zaczął funkcjonować pierwszy Dom Dziennego Pobytu dla seniorów w Tomaszowie Mazowieckim. Uczestnicy Domu , których systematycznie przybywa zaznaczyli już swą obecność w życiu naszego miasta. Codzienna troska o kondycje psychiczną i zdrowotną, wspólne wyjścia na wystawy, koncerty, spotkania to zadania główne realizowane przez personel Domu.

  • W dniu 23.01.2015 zjawiła się w DDP gromadka dzieci

    W dniu 23.01.2015 roku po obiedzie o godzinie 13.30 zjawiła się w DDP gromadka dzieci i młodzieży z Miejskiego Ośrodka Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. I tak zaczął się sympatyczny Dzień Babci i Dziadka. Bardzo urozmaicony program słowno-muzyczny był ukłonem w stronę nieocenionych w dzisiejszych realiach babć i dziadków. Wystąpił „Teatr niefrasobliwy” prowadzony przez Jolantę Olczyk. Spektakl był przezabawny i wielce niefrasobliwy.

    Popisy wokalne dziewcząt przygotowała Beata Niedzielska, solo wystąpił Mieczysław Kincel. Jeszcze świątecznie i nieśmiało zapraszał do stajenki pierwszoklasista Marcel Iwanicki. W całym DDP pachniało faworkami, które dla gości i uczestników przygotowała Zofia Żelazko z zespołem pomocniczych koleżanek. Dziękujemy za miłe i smaczne chwile.

     

  • Dzień Babci

    Dzień Babci to wyjątkowe święto dla wszystkich Babć. Tym razem wielką niespodziankę Naszym podopiecznym sprawiły dziewczyny z 3 klasy o profilu Technik Usług Fryzjerskich z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 ul. Strefowa 3 w Tomaszowie Maz.

    Pod opieka p. Eweliny Grałek zjawiło się osiem uczennic, które zademonstrowały swoje fryzjerskie umiejętności. Były piękne fryzury, miłe rozmowy, dużo radości i uśmiechu. Wszystkie Babcie- uczestniczki zajęć w DDP pozyskały nowy wygląd. Potem była wspólna herbatka i ciasto, który na tę okoliczność został własnoręcznie wykonany przez podopiecznych DDP.

    Taki Dzień Babci zostanie zapamiętany na długo. Dziękujemy uczennicom z ZSP nr 6.

  • Jasełka w przedszkolu

    Miesiąc styczeń obfituje jeszcze w świąteczne klimaty pod choinką. 8 stycznia Nowego 2015 roku spora gromada uczestników DDP odwiedziła zaprzyjaźnione Przedszkole nr 2. Dzieciaki pod opieką Beaty Cieślik zaprezentowały program słowno - muzyczny „ Jasełka”. Były słodkie rozśpiewane aniołki, Józef i Maria z dzieciątkiem ubodzy pastuszkowie a także trzej królowie z okazałymi darami. Seniorzy uraczeni zostali ciastem upieczonym przez opiekunów dzieciaczków; zdradził to nam jeden z aniołków. Następne spotkanie ustaliliśmy na powitanie wiosny.

  • POWITANIE NOWEGO ROKU ZE ŚPIEWEM NA USTACH

    W środę 14 stycznia w Domu Dziennego Pobytu oficjalnie świętowaliśmy rozpoczęcie nowego 2015 roku. Stwierdziliśmy jednak , że ciasto, kawa, herbatka i tańce – hulańce nie wystarczą. Pamiętając, że jeszcze niedawno były święta Bożego Narodzenia postanowiliśmy pośpiewać też kolędy i to przy akompaniamencie gitary.

  • Wyjście do Galerii Sztuki Arkady na wystawę Jerzego Cicheckiego

    Wyjście do Galerii Sztuki Arkady na wystawę Jerzego Cicheckiego „Opowieści pędzlem malowane”. Bardzo trafne i czytelne spojrzenia prowokujące do przemyśleń i refleksji odnajdowaliśmy na każdym obrazie. Treść obrazu zapowiadał jego tytuł. Największe wrażenie zrobiły obrazy: „ Cicha noc”, „Schody do nieba”. Prawdziwy oddech dla ducha – takie właśnie życzenie kierował do oglądających wystawę autor obrazów w czasie swojego wernisażu.

    Ta wystawa to, nie tylko oddech ale i uczta dla ducha. Trzeba ją było obejrzeć!